Aydıntepe Mah. Sahil Bulvarı No:191 Tuzla/İSTANBUL 0(216) 392 13 15

CTP Kompozit Nedir?

Kompozitler geniş bir şekilde güçlendirilmiş plastikler olarak bilinir. Spesifik olarak, fiber takviyeli polimer (CTP) kompozitleri bir polimer matrisinde bir takviye fiberinden oluşur. En yaygın olarak, takviye elyafı fiberglastır, ancak gelişmiş uygulamalarda aramid ve karbon gibi yüksek mukavemetli fiberler kullanılır.

CTP kompozitlerinin amaçlarımız için özel bir tanımı: “Fiber takviye ve polimer matrisinin bir kombinasyonu.” Örneğin, polyester reçine matriks ve cam elyaf takviyedir. Cam elyaf, mukavemet ve sertlik sağlar ve reçine, şekilleri oluşturur ve lifleri korur.

Polimer matrisi, çoğunlukla tercih edilen matris olan polyester, vinil ester ve epoksi reçineleri olan bir termoset reçinedir. Spesifik uygulamalar için fenolik, poliüretan ve silikon gibi özel reçineler kullanılır.

Kompozitler tipik olarak sıvı polimer olarak başlayan ve kalıplama işlemi sırasında katılara dönüştürülen termoset reçineleri kullanırlar . Çapraz bağlama olarak bilinen bu işlem geri döndürülemez. Bu nedenle, bu polimerler termosetler olarak bilinir ve eritilemez ve yeniden şekillendirilemez.

Polietilen, akrilik, naylon ve polistiren gibi yaygın ev plastikleri termoplastik olarak bilinir . Bu malzemeler ısıtılabilir ve oluşturulabilir ve yeniden ısıtılabilir ve sıvı haline geri döndürülebilir.